Au început lucrările preliminare pentru recuperarea remorcherului scufundat în Portul Midia / Nava se află la o adâncime de 26 de metri

nava gas elisabeth nava gas elisabeth
sursa foto: Cristian Andrei Leonte / Info Sud-Est)

Au început lucrările preliminare pentru operațiunea de recuperare a remorcherului Astana scufundat în martie 2026, în Portul Midia, precizează Midia Marine Terminal.

Midia Marine Terminal (MMT) anunță că ARAS Salvage a obținut avizele necesare, a primit aprobarea pentru planul de ranfluare și a demarat lucrările preliminare pentru operațiunea de recuperare a remorcherului scufundat. Aceste activități includ stabilirea perimetrului de lucru, implementarea măsurilor de siguranță și protecție a mediului, poziționarea navei multirol Yogi și mobilizarea echipelor de scafandri specializați și certificați pentru operațiuni de mare adâncime, conform sursei citate.

  • La sfârșitul lunii martie 2026, compania anunță că a inițiat procedurile de ranfluare a epavei (ridicarea de pe fundul mării a unei nave scufundate), „în baza informării primite din partea Autorității Navale Române – Căpitănia Portului Constanța Zona Midia”. „Din 18 martie, compania a început discuții cu specialiști în domeniul naval pentru dezeșuarea și ranfluarea remorcherului scufundat”, se arăta într-un comunicat de presă. Citește mai multe detalii aici.

Anterior, echipele ARAS Salvage, susținute de specialiștii Midia Marine Terminal, au realizat o serie de inspecții tehnice ale remorcherului, atât pentru extragerea lichidelor aflate la bord, cât și pentru o analiză detaliată a poziției navei aflată la o adâncime de 26 de metri, potrivit Midia Marine Terminal.

„Nu este exclusă posibilitatea accesării interiorului navei”

„În măsura în care, pe parcursul lucrărilor, vor fi identificate soluții tehnice viabile, nu este exclusă posibilitatea accesării interiorului navei. Orice acțiune de căutare va fi realizată exclusiv dacă situația concretă va permite derularea intervențiilor în deplină siguranță pentru scafandri”, transmite compania.

„Ulterior lucrărilor preliminare, echipele de scafandri ale ARAS Salvage vor efectua operațiunea de extragere a lichidelor din interiorul navei, urmând ca acestea să fie transferate pe nava suport multirol Yogi. Această etapă va dura între 5 și 7 zile și se va desfășura conform planului avizat de autorități, cu respectarea strictă a normelor de protecție a mediului. Suplimentar, la suprafața apei au fost amplasate baraje plutitoare pentru prevenirea poluării. Menționăm că toate acțiunile realizate de scafandri sunt supuse avizării autorităților competente și trebuie să decurgă în conformitate cu procedurile în vigoare”, mai arată Midia Marine Terminal.

MMT susține că va continua să comunice public evoluția operațiunilor prin canalele oficiale și pe website-ul companiei (www.midiamarineterminal.ro).

Ne bucurăm că ne citești!

Dacă vrei să ne și susții:

Add a comment

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.