
Lumea tocmai a experimentat cea mai caldă lună martie înregistrată vreodată, potrivit serviciul european de monitorizare a schimbărilor climatice, arată Reuters.
Fiecare dintre ultimele 10 luni s-a clasat ca fiind cea mai călduroasă la nivel global, comparativ cu luna corespunzătoare din anii precedenți, a precizat Serviciul Copernicus al UE privind schimbările climatice (C3S) într-un buletin lunar. Din aprilie 2023 până în martie 2024, temperatura medie globală a fost cu 1,58 grade Celsius peste media din perioada preindustrială 1850-1900.
„Este tendința pe termen lung cu recorduri excepționale care ne îngrijorează foarte mult”, a declarat directorul adjunct al C3S, Samantha Burgess, pentru Reuters. „Văzând astfel de înregistrări – lună după lună – ne arată cu adevărat că se schimbă rapid clima noastră”, a adăugat ea.
Setul de date C3S datează din 1940, pe care oamenii de știință l-au verificat cu alte date pentru a confirma că luna trecută a fost cea mai fierbinte lună martie din perioada preindustrială. Deja, 2023 a fost cel mai fierbinte an al planetei în înregistrările globale, începând cu 1850.
Ne bucurăm că ne citești!
Dacă vrei să ne și susții:





