Emoții pentru Farul în primul tur cu HJK Helsinki: Constănțenii revin de la 1-0 și câștigă partida cu 2-1, după golurile înscrise de Rivaldinho și Mihai Popescu

Inquam Photos / Stefan Constantin

Farul Constanța învinge cu emoții, joi seară, echipa HJK Helsinki, în primul tur din play-off-ul Conference League. După o repriză seacă, jucată cu frâna de mână trasă, care s-a terminat 0-0, meciul s-a deschis în a doua parte.

Finlandezii au fost cei care au deschis scorul în min. 50. Au urmat mai multe schimbări inspirate făcute de Gheorghe Hagi iar marinarii au reușit să egaleze rapid prin Rivaldinho, în minutul 59. În sfârșit, în minutul `83, la prima atingere de balon, Mihai Popescu a înscris pentru 2-1, iar tabela nu s-a mai modificat până la finalul partidei.

Săptămâna viitoare urmează returul din Finlanda.

Câștigătoarea dublei din acest play-off va ajunge în grupele Conference League, obținând totodată un bonus financiar în valoare de 2,94 de milioane de euro.

Diferențele între cele două echipe sunt sesizabile la nivel de lot. Farul Constanța este cotat la 21,04 milioane de euro, potrivit platformei de specialitate Transfermarkt, în timp ce fotbaliștii lui HJK Helsinki au o valoare de 8,05 milioane de euro.