Mircea Lucescu, fostul selecționer al României și unul dintre cei mai titrați antrenori din istoria fotbalului, a murit marți seară la vârsta de 80 de ani.
- Citește și: BREAKING Mircea Lucescu a murit
„Il Luce” rămâne printre cei mai titrați antrenori din fotbal, după Pep Guardiola și Sir Alex Ferguson. A câștigat 38 de trofee în cariera de antrenor și alte 8 în cariera de fotbalist (toate cu Dinamo).
Nu a renunțat să antreneze România, în ciuda problemelor de sănătate: „Nu pot pleca ca un laș”
S-a întors la echipa națională a României după aproape 4 decenii și a fost la 2 meciuri distanță a de duce tricolorii la Mondial după 28 de ani. „Nu pot pleca ca un laș”, spunea Mircea Lucescu într-un interviu acordat The Guardian înainte de barajul cu Turcia. „Când doctorii mi-au spus că pot continua să antrenez, m-am concentrat pe ceea ce trebuia să fac pentru România”, a mai spus el. Mircea Lucescu a spus că s-ar fi retras, mai ales că nu era în cea mai bună formă de sănătate, însă FRF nu a găsit o altă opțiune pentru acest meci. „Am vorbit cu federația și mi-au spus că nu au putut găsi o soluție la situație. Nu sunt în cea mai bună formă, așa că m-aș fi retras dacă ar fi existat o altă opțiune. Dar insist: nu pot pleca ca un laș. Trebuie să credem în șansa noastră de a ne califica”, spunea el înainte de meciul jucat la Istanbul.

Lăudat de căpitanul Turciei după meci
România, cu Lucescu pe bancă, nu a reușit să se califice la Campionatul Mondial din SUA, Mexic și Canada, după ce a fost eliminată de Turcia, scor 0-1. în semifinala barajului de calificare. Il Luce a fost lăudat chiar de căpitanul Turciei, care a avut numai cuvinte de laudă la adresa sa. Jucătorul lui Inter a spus că îi este recunoscător lui Lucescu, cel care a creat echipa Turciei. Citește mai multe detalii aici. Lucescu a antrenat naționala „Semilunei” în perioada 2017-2019.
Cu Mircea Lucescu pe bancă, România a câștigat cu maxim de puncte (18) grupa din Liga C a Nations League, a încheiat pe locul 3 preliminariile pentru Cupa Mondială din 2026, după Bosnia și Austria și nu a reușit să se califice la turneul final din SUA, Mexic și Canada. 11 victorii și un egal și șase înfrângeri a avut Mircea Lucescu în ultimul mandat pe banca României.
Problemele de sănătate au continuat și după meciul cu Turcia
Mircea Lucescu a condus naționala României până de curând, pentru a doua oară în carieră. Ultimul meci pe bancă României a fost la Istanbul, în meciul pierdut cu Turcia. Acestuia i s-a făcut rău în cantonamentul echipei naționale, pe 29 martie, cu 2 zile înainte de meciul amical cu Slovacia, și a fost internat în spital.
Mircea Lucescu a avut probleme de sănătate și în februarie 2026, atunci când a fost internat, iar mai apoi s-a deplasat în Belgia pentru a primi tratament. În cele din urmă ar fi primit acceptul medicilor pentru a sta pe banca naționalei în barajul cu Turcia.
A antrenat România, din nou, după aproape 4 decenii: o viață dedicată fotbalului

Fostul selecționer revenise pe banca naționalei în august 2024, după 38 de ani. Acesta a preluat funcția după ce Gheorghe Hagi refuzase oferta FRF. “Il Luce” a mai condus naționala României în perioada 1981-1986. A reușit atunci să îi califice pe tricolori la Campionatul European din 1984.
A petrecut cea mai mare parte din viață în fotbal, ca jucător și ca antrenor, fiind printre cei mai titrați antrenori din istorie, cu 38 de trofee, după Pep Guardiola (40) și Sir Alex Ferguson (48), potrivit transfermarket.com.
Ca jucător a evoluat la echipe precum Dinamo, Știința București, Corvinul Hunedoara. A câștigat 7 titluri de campion cu Dinano și Cupa României.
A antrenat Corvinul Hunedoara, naționala României (de două ori), Dinamo, Pisa, Brescia, Reggiana, Rapid, Inter, Galatasaray, Besiktas, Sahtior, Zeit Sankt Petersburg, Dinamo Kiev și naționala Turciei.
Ne bucurăm că ne citești!
Dacă vrei să ne și susții:





