Cristian Radu rămâne sub control judiciar / Decizia instanței este definitivă

cristian radu3 cristian radu3
sursa foto: Facebook / Radu Cristian

Cristian Radu rămâne sub control judiciar, după ce Curtea de Apel Constanța i-a respins definitiv cererea de revocare.

Minuta instanței:

„În baza art. 4251 alin. 7 pct. 1 lit. b C.pr.pen. raportat la art. 205 C.pr.pen. respinge, ca nefondată, contestația formulată împotriva încheierii penale din data de 27.04.2026, pronunțată de judecătorul de cameră preliminară de la Tribunalul Constanța în dosarul nr. 1802/118/2026/a9 de inculpatul RADU CRISTIAN. În baza art. 275 alin. 2 C.pr.pen., obligă pe contestatorul inculpat la plata a câte 500 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. Definitivă. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia inculpatului şi a procurorului prin mijlocirea grefei instanţei azi, data de 12.05.2026”.

Inițial, Tribunalul Constanța i-a respins cererea de revocare primarului suspendat din Mangalia, la finalul lunii trecute. Cristian Radu a făcut însă contestație.

Cristian Radu se află sub control judiciar, în urma deciziei definitive a Curții de Apel Constanța de la începutul lunii aprilie 2026. Citește mai multe detalii aici.

Reamintim că la jumătatea lunii aprilie 2026, instanța a decis că poate începe judecata în dosarul DNA al primarului suspendat al Mangaliei, Cristian Radu.Decizia Tribunalului Constanța nu este definitivă. Citește mai multe detalii aici.

Reamintim că primarul suspendat al Mangaliei a ieșit din arest la 10 martie 2026 după o perioadă de mai bine de 6 luni. Acesta se afla în arest preventiv de la finalul lunii august 2025. Primarul Mangaliei, Cristian Radu, a fost trimis în judecată, în decembrie 2025, de procurorii DNA, fiind acuzat că a luat șpagă de peste 600.000 de euro. Citește mai multe detalii aici.

Tot în martie, Cristian Radu, primarul suspendat al Mangaliei, a fost achitat, în dosarul DNA în care a fost acuzat că ar fi dat cu dedicație 95 de contracte de asistență juridică, cu un prejudiciu estimat de procurori la 13,7 milioane de lei. Decizia instanței nu este definitivă și a fost atacată. Alături de Cristian Radu au mai fost achitați și ceilalți inculpați din dosar: Petrina Boiță, Romulus Dumitrana, Didi George Călin, Daniel Vlădescu, Diana-Ionela Fotin, Maria Negru și Andrei Costin Grimberg.

Ne bucurăm că ne citești!

Dacă vrei să ne și susții:

Add a comment

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.