
Temperaturile din Dobrogea vor scădea la medii de până la sub 0 grade Celsius, iar probabilitatea de precipitații va fi în creștere în următoarele două săptămâni, transmite Administrația Națională de Mediu (ANM) în prognoza meteo emisă luni.
Pe lângă temperaturile minime regionale care se vor încadra între -1 și 0 grade în prima săptămână a lunii, apoi între -1 și 2 grade în a doua săptămână în Dobrogea, va fi și o probabilitate ridicată de precipitații începând de la 6 ianuarie, mai este menționat în prognoză.
În ce privește mediile maxime, ANM notează că acestea se vor afla între 3 și 4 grade în prima săptămână a lunii, apoi între 4 și 7 grade în a doua săptămână.
Cât despre restul țării, deși temperaturile vor oscila de la o zi la alta, tendința generală este cea de răcire.
Cel mai frig va fi în zonele de munte, unde nu se vor înregistra temperaturi mai înalte de -2 grade, iar cele mai joase vor fi de -9 grade.
Creșterea probabilității de precipitații va avea loc peste tot în țară, dar în zone precum Banat, Oltenia, Maramureș și Crișana, aceasta va începe să crească cu o zi sau chiar două înainte de Dobrogea.
- (Context.ro) Telefoniada de lux: Cum au ajuns funcționarii statului să aibă telefoane de câte 2.000 de euro din bani publici - 30 martie 2023
- Senatul a votat introducerea unui prag de 250.000 lei pentru abuzul în serviciu, aproape identic cu pragul din celebra OUG 13 dată de tandemul Dragnea – Grindeanu - 29 martie 2023
- Primăria Constanța a fost amendată de Garda de Mediu pentru că a tăiat mai mulți tei sănătoși de pe Bulevardul Ferdinand - 28 martie 2023