Programul „Stop depresia”, implementat de Primăria Constanța/ 3.000 de lei sub formă de tichete valorice pentru persoanele diagnosticate cu depresie 

sursa foto: Pexels

Primăria Constanța implementează programul „Stop depresia. Împreună pentru o comunitate sănătoasă”, prin care se acordă un sprijin financiar în valoare de 3.000 lei, sub formă de tichete valorice pentru efectuarea ședințelor de psihoterapie persoanelor diagnosticate cu depresie, se arată într-un comunicat de presă al primăriei. 

Pentru a beneficia de acest sprijin, cetățenii vor depune la sediul DGAS Constanța din Str. Unirii, nr. 104, de luni – vineri, în intervalul orar 08:00 – 14:00, următoarele documente: 

a) Cerere tipizată; 

b) Scrisoare medicală cu diagnosticul de depresie, eliberată de un medic specialist (original), a cărei dată de eliberare nu depășește 3 luni la data depunerii cererii; 

c) Actul de identitate în original, după care se va face o copie care se va depune la dosar pentru a se atesta domiciliul stabil în Constanța de cel puțin 1 an; 

d) Adeverință privind venitul net obținut în ultima lună; 

e) Declarația de consimțământ privind prelucrarea datelor cu caracter personal. 

Primăria Constanța precizează că beneficiul se acordă doar cu respectarea următoarelor criterii: 

a) Beneficiarul are domiciliul stabil pe raza municipiului Constanța de cel puțin 1 an; 

b) Este diagnosticat cu depresie, în baza unei scrisori medicale eliberate de către un medic specialist; 

c) Venitul net pe membru de familie (sau persoana singură) în ultima lună este sub 5.000 de lei, potrivit primăriei.

Pentru mai multe detalii, puteți apela la numărul de contact: 0341.180.110 

Locație: Biroul nr. 1 – Str. Unirii nr. 104, mun. Constanța 

Context

În 2023, Consiliul Local Constanța a adoptat hotărârea privind sprijinirea persoanelor diagnosticate cu depresie. Ulterior, proiectul a fost atacat în instanță de prefectul județului Constanța. În primă instanță i-a fost respinsă, ca neîntemeiată, cererea în februarie 2024, iar în octombrie 2024, Curtea de Apel Constanța a respins recursul prefectului. Decizia este definitivă.  

  • Alis Ciortan este studentă în anul I la Facultatea de Litere, specializarea Jurnalism, în cadrul Universității ”Ovidius” din Constanța.

Ne bucurăm că ne citești!

Dacă vrei să ne și susții:

Add a comment

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.