
Noul ambasador al SUA în Rusia, Lynne Tracy, a sosit la Moscova, a anunțat joi ambasada americană, citată de The Guardian.
С возвращением в Россию, посол Трейси! #ПосолСША #ПосолТрейси https://t.co/TiYxwhVWQC pic.twitter.com/nwtNLbou15
— Посольство США в РФ/ U.S. Embassy Russia (@USEmbRu) January 25, 2023
Ea este prima femeie care accede în acest post strategic.
Conform G4Media, Lynne Tracy a fost ambasadoare a Statelor Unite în Armenia, da și numărul doi la Ambasada americană la Moscova. Aceasta a lucrat de asemenea în fostele republici sovietice Georgia, Kazahstan, Kîrgîzstan şi Turkmenistan.
Ea a fost, în perioada 2006-2009 principala diplomată americană în oraşul pakistanez Peshawar – unde a supravieţuit unui atac al unor bărbaţi înarmaţi asupra maşinii oficiale în care se afla.
Lynne Tracy îl înlocuieşte în funcţie pe John Sullivan, numit de către Donald Trump, care s-a pensionat în septembrie.
Relaţiile ruso-americane traversează una dintre cele mai grave crize din istoria lor, după ofensiva Kremlinului în Ucraina, o ţară susţinută masiv de către administraţia preşedintelui american democrat Joe Biden, prin livrări de armament şi ajutoare financiare.
- Mensa organizează o testare a coeficientului de inteligență la Constanța - 20 martie 2023
- Începe prohibiția pentru șalău și biban în Delta Dunării/ Ordinul se ridică pentru știucă, despre care guvernatorul Rezervației afirma că este pe cale de dispariție - 20 martie 2023
- Se oprește apa în mai multe zone din municipiul Constanța - 20 martie 2023