Un incendiu a izbucnit în urma unui accident rutier la ieșire din Hârșova spre Constanța, între o cisternă încărcată cu benzină și un buldoexcavator, anunță ISU Constanța. În sprijin se deplasează autospeciale de stingere de la Ialomița, dar și cu roboți, de la București. Șoferul cisternei a fost transportat la spital și este conștient, a declarat managerul spitalului din Hârșova pentru Info Sud-Est.
UPDATE 13:54 Incendiul a fost lichidat, iar șoferul autocisternei a fost transportat la spital, anunță IGSU.
UPDATE 13:43 Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) a transmis imagini de la intervenția pompierilor:


UPDATE 13:34 Traficul pe DN 2A Constanța-Slobozia este oprit pe ambele sensuri, anunță Centrul Infotrafic. „La fața locului acționează forțe MAI. Evenimentul rutier s-a produs în câmp deschis, la aproximativ un kilometru de locuințele oamenilor. În momentul de față nu se cunosc date referitoare la numărul de victime și la încărcătura autocisternei”, potrivit polițiștilor.
UPDATE 13:24 Pompierii militari au fost solicitați să intervină în urma unui accident rutier produs pe DN2A, la ieșirea din municipiul Hârșova către Constanța, în care sunt implicate o autocisternă încărcată cu benzină și un buldoexcavator. În urma impactului a izbucnit un incendiu, cu degajări foarte mari de fum, potrivit ISU Constanța.
A fost instituit un perimetru de siguranță pe o rază de 800 de metri. „Primele locuințe se află la aproximativ 3 kilometri de locul producerii evenimentului, astfel că, în acest moment, nu există un risc imediat pentru populație”, precizează ISU.
„La locul intervenției acționează patru autospeciale de stingere, un echipaj CBRN, o ambulanță SMURD și o ambulanță aparținând Serviciului de Ambulanță Județean Constanța. Totodată, în sprijin se deplasează autospeciala cu roboți de la ISU București-Ilfov și alte două autospeciale de stingere de la ISU Ialomița. Misiunea este în dinamică, iar echipajele de intervenție acționează pentru localizarea și lichidarea incendiului, precum și pentru limitarea efectelor produse de eveniment„, adaugă ISU Constanța.
UPDATE 13:20 Managerul spitalului din Hârșova, Bogdan Bola, a declarat pentru Info Sud-Est că șoferul cisternei este la unitatea medicală din Hârșova, conștient, cooperant și tratat în camera de gardă.

Nu sunt victime la fața locului. Cisterna arde generalizat, spun pompierii constănțeni.
Șoferul cisternei este transportat la UPU Constanța, conștient, mai precizează ISU Constanța.
știre în curs de actualizare
Ne bucurăm că ne citești!
Dacă vrei să ne și susții:





