Drone apărute “de când se discută de alegeri anticipate” care ar aparține, de fapt, Poliției Române, un pilot de F-16 care le-ar fi distrus printr-un „buton” și un cioban luat cu forța de șeful de post pentru a fi redus la tăcere – acestea sunt ingredientele unei conspirații virale care a strâns, în ultimele zile, sute de mii de vizualizări pe TikTok și Facebook, scrie G4Media.ro.
Afirmații lansate fără dovezi de influencerul ”suveranist” BobbyD și de un cont anonim de TikTok, dar și o postare a jurnalistului Cristi Popovici despre ”ce are poliția română de ascuns în cazul dronei găsite la Buzău” și despre ”ciobanul ascuns în post pentru a nu arăta adevărul românilor” s-au viralizat rapid pe rețelele de socializare și au alimentat o narațiune mai amplă potrivit căreia incidentele cu drone ar fi un „spectacol” regizat de autorități pentru a provoca o stare de urgență și a bloca alegerile anticipate.
- Citește articolul complet pe G4Media.ro, unde face parte dintr-o serie din cadrul proiectului Social Media Monitoring sprijinit de Fundația Konrad Adenauer
Ne bucurăm că ne citești!
Dacă vrei să ne și susții:





