Keir Starmer a anunțat, luni, că demisionează din funcția de prim-ministru și lider al Partidului Laburist, potrivit BBC. Starmer susține că a vorbit cu Regele în această dimineață pentru a-l informa despre decizia sa de a demisiona.
El a cerut Comitetului Executiv Național al Partidului Laburist să stabilească un calendar cu deschiderea nominalizărilor pentru conducere pe 9 iulie și finalizarea până la vacanța de vară, conform BBC.
Înainte de a-și anunța demisia, Starmer a spus că a moștenit Partidul Laburist, care era „falimentar politic, financiar și moral”.
Andy Burnham, care l-ar putea înlocui pe premier, va fi luni la Westminster pentru a depune jurământul ca deputat de Makerfield, după ce a câștigat alegerile parțiale de săptămâna trecută, adaugă BBC.
știre în curs de actualizare
Ne bucurăm că ne citești!
Dacă vrei să ne și susții:





