Premierul britanic Keir Starmer și-a anunțat demisia din funcție și de la conducerea Partidului Laburist

sursa foto: Keir Starmer/Twitter

Keir Starmer a anunțat, luni, că demisionează din funcția de prim-ministru și lider al Partidului Laburist, potrivit BBC. Starmer susține că a vorbit cu Regele în această dimineață pentru a-l informa despre decizia sa de a demisiona.

El a cerut Comitetului Executiv Național al Partidului Laburist să stabilească un calendar cu deschiderea nominalizărilor pentru conducere pe 9 iulie și finalizarea până la vacanța de vară, conform BBC.

Înainte de a-și anunța demisia, Starmer a spus că a moștenit Partidul Laburist, care era „falimentar politic, financiar și moral”.

Andy Burnham, care l-ar putea înlocui pe premier, va fi luni la Westminster pentru a depune jurământul ca deputat de Makerfield, după ce a câștigat alegerile parțiale de săptămâna trecută, adaugă BBC.

știre în curs de actualizare

Ne bucurăm că ne citești!

Dacă vrei să ne și susții:

Add a comment

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.