Israelul a atacat vineri dimineață zeci de ținte nucleare și militare din Teheran: ”Cinci valuri de atacuri și sute de explozii”, a transmis un oficial militar israelian. Liderul Gărzii Revoluționare, șefi militari și specialiști în domeniul nuclear au fost uciși.
Iranul a transmis că ”SUA și Israel vor plăti scump”, în timp ce oficiali americani au transmis că ”SUA nu sunt implicate”, ba chiar Donald Trump i-a cerut premierului Benjamin Netanyahu să nu atace iranul pentru că nu va mai exista nicio șansă pentru negocierile privind programul nuclear de la Teheran.
Atacul masiv al Israelului are loc într-un moment în care tensiunile au atins noi cote din cauza programului nuclear iranian, care avansează rapid.
UPDATE Ora 09:41 Reporterul BBC transmite din Tel Aviv despre situația din Israel, după atacurile de vineri dimineață și represaliile iraniene: „Aici, în Ierusalim, rafturile supermarketurilor se golesc rapid, oamenii aprovizionându-se cu alimente și apă.
Majoritatea țării a fost trezită în jurul orei 03:00 (01:00 BST) în această dimineață de o scurtă rafală de sirene și o alertă telefonică care avertiza o „amenințare semnificativă” – cu instrucțiuni ca oamenii să rămână aproape de un adăpost.
Serviciile de urgență ale Israelului spun că mobilizează serviciile de transfuzii de sânge în toată țara, în timp ce unele spitale spun că externează pacienții a căror stare de sănătate permite acest lucru și mută unele departamente în zone protejate.
În Cisiordania, a fost impus lockdown în toate orașele palestiniene până la o nouă notificare. Toate acestea sunt pregătiri pentru o ripostă – armata israeliană avertizând că 100 de drone iraniene sunt în drum spre Israel”.
UPDATE Ora 09:30 Mass-media de stat iraniană a raportat că șase oameni de știință nucleari iranieni au fost uciși în atacul Israelului, transmite The Guardian.
UPDATE Ora 09:00 Prim-ministrul britanic Keir Starmer a declarat că guvernul îndeamnă „toate părțile să facă un pas înapoi și să reducă urgent tensiunile” după atacurile israeliene asupra Iranului, adăugând că „acum este momentul pentru reținere, calm și o revenire la diplomație”, transmite The Guardian.
El a spus: „Escaladarea nu servește nimănui în regiune. Stabilitatea în Orientul Mijlociu trebuie să fie prioritatea și ne angajăm cu partenerii pentru a detensiona situația. Acum este momentul pentru reținere, calm și o revenire la diplomație.”
UPDATE Ora 08:49 Spitalul Hadassah, unul dintre cele mai mari spitale din Israel, a anunțat că intră în „mod de urgență maximă”, transmite AP News. Acesta externează pacienții a căror stare permite acest lucru, anulează operațiile non-urgente și mută unele departamente în zone protejate.
UPDATE Ora 08:32 Liniile aeriene au evacuat spațiul aerian de deasupra Israelului, Iranului, Irakului și Iordaniei vineri, după ce Israelul a lansat atacuri asupra unor ținte din Iran, conform datelor Flightradar24. Companiile aeriene s-au grăbit să devieze și să anuleze zboruri pentru a asigura siguranța pasagerilor și a echipajului, transmite The Guardian.
UPDATE Ora 08:31 Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA) a confirmat că centrala nucleară iraniană de la Bushehr, situată pe coasta Golfului Persic, „nu a fost vizată și că nu a fost observată nicio creștere a nivelurilor de radiații la situl Natanz”, transmite AP News.
UPDATE Ora 08:29 Donald Trump urmează să aibă o întâlnire cu Consiliul Naţional de Securitate după atacurile Israelului asupra Iranului.
UPDATE Ora 08:17 Primele reacții internaționale nu au întârziat să apară. Guverne din întreaga lume au reacții critice față de atacul Israelului asupra instalațiilor nucleare ale Iranului.
UPDATE Ora 08:13 Armata israeliană confirmă pe X că trei oficiali de rand înalt au fost uciși în atacurile de vineri dimineață:
- Putem confirma acum că șeful Statului Major al Forțelor Armate Iraniene, Comandantul IRGC (liderul Gardienilor Revoluției, n.red.) și Comandantul Comandamentului de Urgență al Iranului au fost toți eliminați în atacurile israeliene pe teritoriul Iranului, efectuate de peste 200 de avioane de luptă. Aceștia sunt trei asasini în masă fără scrupule, cu sânge internațional pe mâini. Lumea este un loc mai bun fără ei”.
We can now confirm that the Chief of staff of the Iranian Armed Forces, Commander of the IRGC and the Commander of Iran’s Emergency Command were all eliminated in the Israeli strikes across Iran by more than 200 fighter jets.
These are three ruthless mass murderers with…
— Israel Defense Forces (@IDF) June 13, 2025
UPDATE Ora 08:10 Arabia Saudită condamnă atacul israelian, pe X: Ministerul Afacerilor Externe a denunțat „agresiunile israeliene flagrante împotriva Republicii Islamice Iran, care subminează suveranitatea și securitatea acesteia și constituie o încălcare clară a legilor și normelor internaționale”:
#Statement | The Kingdom of Saudi Arabia expresses its strong condemnation and denunciation of the blatant Israeli aggressions against the brotherly Islamic Republic of Iran, which undermine its sovereignty and security and constitute a clear violation of international laws and… pic.twitter.com/OYuWXwiE5y
— Foreign Ministry 🇸🇦 (@KSAmofaEN) June 13, 2025
UPDATE Ora 08:05 Armata israeliană a transmis că Iranul a lansat peste 100 de drone spre Israel în ultimele ore, notează AP News. IDF (Forțele de Apărare ale Israelului) a precizat că lucrează pentru a le doborî și că dronele lansate din Iran vor avea nevoie de câteva ore pentru a ajunge în Israel.
UPDATE Ora 08:00 Iordania a declarat că ”nu va tolera nicio încălcare a spațiului său aerian”, insistând că regatul nu va fi un câmp de luptă pentru niciun conflict, transmite CNN.
- ”Securitatea națională a țării este o linie roșie și nu va permite nicio tentativă de a-i amenința securitatea și siguranța cetățenilor săi”, a declarat purtătorul de cuvânt al guvernului, Mohammad Momani, într-o declarație raportată de Petra, agenția de știri de stat.
Iordania se află între Israel și Cisiordania, pe de o parte, și Irakul vecin cu Iranul, pe de altă parte.
UPDATE Ora 07:55 China și-a avertizat cetățenii din Israel și Iran cu privire la situația de securitate „complexă și severă”, adăugând un avertisment pentru cei din Israel să se pregătească pentru posibile atacuri cu rachete și drone, transmite The Guardian.
- „Rămâneți calmi, fiți vigilenți”, se arată într-un anunț de pe contul său WeChat, avertizând cetățenii să fie pregătiți să se apere împotriva rachetelor, proiectilelor, dronelor și a altor atacuri.
UPDATE Ora 07:52 Garda Revoluționară iraniană a confirmat moartea lui Hossein Salami, unul dintre cei mai puternici și influenți comandanți militari ai țării, în urma atacurilor israeliene de vineri.
„Fără îndoială, generalul-maior Salami a fost unul dintre cei mai distinși comandanți ai Revoluției Islamice – prezent pe toate fronturile jihadului științific, cultural, de securitate și militar”, a declarat Corpul Gărzilor Revoluționare Islamice (IRGC) vineri.
„Pe toate arenele, a stat în prima linie cu un spirit de sinceritate, înțelepciune și devotament față de Liderul Suprem, apărând idealurile Revoluției și ale poporului iranian”, se arată în declarația citată de CNN.
UPDATE Ora 07:51 Ministerul de Externe al Iranului a declarat că Teheranul are dreptul de a riposta împotriva Israelului, acuzând Washingtonul că a sprijinit atacul nocturn, în ciuda afirmațiilor americane contrare.
Ministerul a afirmat că atacurile Israelului nu ar fi putut avea loc fără asistența Statelor Unite, despre care a spus că este responsabilă pentru consecințele acțiunilor Israelului.
- „Astfel de acte de agresiune ale regimului sionist împotriva Iranului nu ar fi putut avea loc fără coordonarea și autorizația Statelor Unite. În consecință, guvernul SUA, în calitate de principal susținător al regimului, este, de asemenea, responsabil pentru consecințele periculoase ale acestei escaladări nechibzuite”, se arată în declarație.
UPDATE Ora 07:49 Mass-media de stat iraniene citate de The Guardian anunță că cinci persoane au fost ucise și 20 rănite în urma atacurilor israeliene asupra Teheranului.
UPDATE Ora 07:45 Mesajul președintelui israelian Isaac Herzog, pe X:
„Aseară, Israelul a lansat o operațiune țintită pentru a neutraliza o amenințare imediată și existențială la adresa poporului nostru.
Comunitatea internațională a văzut cum, de-a lungul ultimelor decenii, regimul iranian – aflat la cârma unui imperiu global al terorii – a continuat să radicalizeze și să destabilizeze regiunea prin intermediul reprezentanților săi, în timp ce a lucrat neobosit pentru a-și avansa capacitățile nucleare militare și a-și extinde arsenalul de rachete balistice.
Liderii Iranului nu și-au ascuns niciodată intenția, repetată deschis, de a anihila Statul Israel. Ani de zile, regimul s-a pregătit să transforme această viziune în realitate.
Israelul are dreptul inerent și datoria solemnă de a se apăra – și o va face întotdeauna cu determinare și claritate. Sperăm sincer că acest lucru va schimba traiectoria regiunii noastre către un viitor mai pașnic și mai prosper.”
Last night, Israel launched a targeted operation to neutralize an immediate and existential threat to our people.
The international community has seen how over the last decades, the Iranian regime—at the helm of a global terror empire—has continued to radicalize and destabilize…
— יצחק הרצוג Isaac Herzog (@Isaac_Herzog) June 13, 2025
UPDATE Ora 07:42 Noi imagini din Teheran, după atacurile israeliene:
UPDATE Ora 07:40 Secretarul General al ONU, Antonio Guterres, a condamnat „escaladarea militară” a Israelului în Orientul Mijlociu. Într-o declarație transmisă prin purtătorul său de cuvânt, Farhan Haq, Guterres s-a declarat „îngrijorat” de acțiunile Israelului „în timp ce sunt în desfășurare discuții între Iran și Statele Unite privind statutul programului nuclear iranian”:
- „Secretarul General cere ambelor părți să dea dovadă de reținere maximă, evitând cu orice preț o coborâre într-un conflict mai profund, o situație pe care regiunea cu greu și-o poate permite”, a declarat Farhan Haq, purtătorul de cuvânt al ONU, într-o declarație joi seara citată de AP News.
UPDATE Ora 07:35 Donald Trump a declarat pentru Fox News citat de The Guardian că speră că Iranul să se întoarcă la masa negocierilor. SUA și Iran urmau să aibă a șasea rundă de negocieri duminică, la Oman:
- „Iranul nu poate avea o bombă nucleară și sperăm să ne întoarcem la masa negocierilor”, a declarat Trump, adăugând că există „mai multe persoane din conducere care nu se vor mai întoarce”, o referire aparentă la oficialii iranieni uciși în atacurile de astăzi.
De asemenea, un oficial american a declarat pentru Reuters că se așteaptă în continuare ca discuțiile nucleare cu Iranul să aibă loc în Oman, duminică.”
UPDATE Ora 07:32 Secretarul de stat al SUA a ținut să sublinieze că atacurile asupra Iranului au fost decizia Israelului, și numai a Israelului. Președintele Trump îl îndemnase pe premierul Benjamin Netanyahu să nu atace Iranul, transmite Sky News.
Cei doi lideri au avut o discuție telefonică, descrisă ca fiind aprinsă, lunea trecută. Cu ore înainte de atac, Trump a declarat că se teme că o astfel de acțiune ar distruge speranțele SUA de a ajunge la un acord cu Iranul.
Americanii și iranienii au fost angajați în negocieri privind capacitatea nucleară de luni de zile.
UPDATE Ora 07:30 Televiziunea de stat iraniană raportează că șeful Statului Major al Forțelor Armate iraniene, generalul-maior Mohammad Bagheri, a fost ucis în timpul atacurilor israeliene care au lovit mai multe orașe, inclusiv capitala, transmite The Guardian.
- „Generalul-maior Mohammad Bagheri, șeful Statului Major al Forțelor Armate, a fost martirizat”, a transmis postul de televiziune.
UPDATE Ora 07:26 Corespondentul militar al publicației Times of Israel, Emanuel Fabian, citează un oficial militar care a declarat că Israelul a efectuat până acum „cinci valuri de atacuri” și că „sute de lovituri au fost efectuate în total”, transmite The Guardian. IDF (Forțele de Apărare ale Israelului) a declarat anterior că a lovit situri nucleare iraniene, situri militare și oficiali militari și nucleari de rang înalt.
UPDATE Ora 07:24 Netanyahu a transmis o altă declarație în care a sugerat că vor urma mai multe atacuri: „Vom avea mult mai multe realizări”, transmite AP News citând premierul israelian.
UPDATE Ora 07:21 Mass-media de stat iraniană a raportat că cel puțin doi oameni de știință nucleari, Fereydoun Abbasi și Mohammad Mehdi Tehranchi, au fost uciși în atacurile israeliene din Teheran, transmite Reuters.
UPDATE Ora 07:20 Un oficial israelian iranian a declarat pentru Reuters că Iranul avea suficient material pentru a fabrica 15 bombe nucleare în câteva zile.
UPDATE Ora 07:17 Miercuri, înainte de atacuri, SUA au retras numeroși angajați neesențiali și familiile acestora din locații din Orientul Mijlociu. Oficialii nu au precizat ce anume a determinat această mișcare, dar un oficial al apărării a declarat că Comandamentul Central al SUA monitoriza „tensiunile în creștere din Orientul Mijlociu”, iar Donald Trump se aștepta la atacuri, transmite CNN.
UPDATE Ora 07:14 Imagini cu atacurile din Iran:
UPDATE Ora 07:07 Brigadierul General Abolfazl Shekarchi, purtătorul de cuvânt al Forțelor Armate iraniene, a avertizat că Teheranul va riposta după atacurile Israelului – afirmând că atât SUA, cât și Israelul „vor plăti scump”, în ciuda asigurărilor Washingtonului că nu a fost implicat, transmite CNN.
- „Republica Islamică Iran va riposta cu siguranță, iar inamicul va plăti un preț greu”, a declarat Shekarchi pentru agenția de presă iraniană IRNA. Israelul și SUA „vor plăti scump și vor primi o lovitură dură”, a spus el.
El a declarat că zonele rezidențiale au fost lovite în timpul atacurilor și că forțele armate sunt la sol, în stare de alertă maximă.
UPDATE Ora 07:03 „Israelul are dreptul inerent și datoria solemnă de a se apăra”, a declarat președintele Israelului, Isaac Herzog, adăugând că o va face întotdeauna cu „determinare și claritate”, transmite The Guardian.
- ”Comunitatea internațională a văzut cum, de-a lungul ultimelor decenii, regimul iranian – aflat la cârma unui imperiu global al terorii – a continuat să radicalizeze și să destabilizeze regiunea cu ajutorul reprezentanților săi, în timp ce a lucrat neobosit pentru a-și avansa capacitățile nucleare militare și a-și extinde arsenalul de rachete balistice. Liderii Iranului nu și-au ascuns niciodată intenția, repetată deschis, de a anihila Statul Israel. Ani de zile, regimul s-a pregătit să transforme această viziune în realitate”, a mai spus acesta.
UPDATE Ora 06:57 Prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu a lăudat forțele israeliene pentru că au înregistrat o „primă lovitură de succes”, transmite The Guardian.
El a reiterat afirmațiile conform cărora atacurile au ucis comandanți iranieni de rang înalt și a îndemnat publicul să „respecte îndrumările militare privind măsurile de siguranță publică”.
Reluând afirmațiile din declarația sa anterioară, potrivit cărora operațiunea ar putea fi lungă și dificilă, Netanyahu a spus că „cetățenii israelieni ar putea fi nevoiți să rămână în zone adăpostite pentru perioade lungi de timp”.
UPDATE Ora 06:54 Israelul a declarat stare de urgență și se pregătește pentru represalii din partea Iranului. Au fost închise școli, sunt interzise adunările publice și se recomandă evitarea muncii neesențiale. Spitalelor israeliene li s-a ordonat să oprească activitățile ambulatorii și non-urgente și să se mute în zone protejate, iar armata israeliană cheamă „zeci de mii” de soldați pentru a se pregăti pentru ceea ce urmează, mai notează CNN.
UPDATE Ora 06:53 Generalul Hossein Salami, comandantul-șef al Corpului Gărzilor Revoluționare Islamice (IRGC) din Iran, a fost ucis în atacuri, au raportat mai multe instituții media de stat iraniene citate de CNN.
UPDATE Ora 06:50 O sursă de securitate israeliană citată de CNN a informat reporterii că lideri militari de top ai Iranului, precum și oameni de știință din domeniul nuclear au fost vizați în primele atacuri și că „șansele cresc” ca aceștia să fi fost eliminați.
UPDATE Ora 06:45 Ce știm până acum (sursa AP News):
Israelul vizează siturile nucleare ale Iranului: Premierul israelian Benjamin Netanyahu a declarat că Israelul a vizat principala instalație de îmbogățire a uraniului din Natanz și programul de rachete balistice al țării, precum și oameni de știință și oficiali de top din domeniul nuclear.
Liderul Gărzii Revoluționare paramilitare a Iranului este dat dispărut și există supoziții că ar fi decedat: Raportul televiziunii de stat iraniene a oferit puține alte detalii despre ce s-a întâmplat cu generalul Hossein Salami. Garda Revoluționară iraniană, creată după Revoluția Islamică din 1979, este unul dintre principalele centre de putere din teocrația țării.
Tensiunile au crescut din cauza programului nuclear al Iranului: Consiliul Guvernatorilor Agenției Internaționale pentru Energie Atomică a sancționat națiunea pentru prima dată în 20 de ani, joi, după ce aceasta a refuzat să colaboreze cu inspectorii. Iranul a anunțat imediat că va înființa un al treilea sit de îmbogățire a uraniului în țară și va înlocui unele centrifuge cu altele mai avansate.
SUA răspunde cu un avertisment: Secretarul de Stat american Marco Rubio a declarat că Israelul a întreprins „acțiuni unilaterale împotriva Iranului”, avertizând Iranul să nu vizeze forțele americane ca represalii. În ultimele zile, SUA a început să retragă unii diplomați din capitala Irakului și să ofere evacuări voluntare pentru familiile trupelor americane din Orientul Mijlociu extins.
știre în curs de actualizare
Ne bucurăm că ne citești!
Dacă vrei să ne și susții:



