
Mihai Lupu, actualul președinte al Consiliului Județean Constanța, și-a anunțat, miercuri, intenția de a candida pentru un nou mandat, însă nu a precizat partidul de care va merge alături la alegerile locale din acest an. Acesta nu își dorește să candideze ca independent și susține că are nevoie de un suport politic pentru a duce la bun sfârșit proiectele începute în acest mandat.
- „De fiecare dată mi-am dorit și doresc în continuare să duc aceste proiecte. Cu siguranță voi candida. Dacă mă întrebați sub ce partid voi candida, cu siguranță toată lumea își dorește.. Am spus-o de la început și o spun în continuare, partidul care va continua să mp susțină să duc aceste proiecte va fi cel căruia eu îi voi fi candidat.
- Eu nu cred că nu va fi niciun partid. Am nevoie de un suport politic pentru a duce aceste proiecte la bun sfârșit, pentru că nimeni să nu își închipuie că fără o susținere politică, pentru a realiza ce are nevoie Constanța, poate să o ducă de unul singur. Nimeni nu poate să ducă un proiect la bun sfârșit fără un suport politic, fără susținere guvernamentală.
- Deocamdată nu am nicio certitudine. Singura certitudine este că eu voi candida din partea mea, la Consiliul Județean. PSD este un partid cu orgolii, un partid puternic, ca și PNL de altfel. Au candidați, dacă voi fi eu opțiunea este foarte bine, dacă va fi altcineva, asta este situația pentru că trebuie să respecți opțiunea partidului”, a spus Mihai Lupu.
PNL i-a retras sprijinul politic lui Mihai Lupu, anul trecut, după ce președintele CJC a fost urmărit penal de procurorii DNA Constanța, pentru luare de mită. În decembrie 2023, DNA a închis ancheta împotriva președintelui Consiliului Județean Constanța.
Mihai Lupu a câștigat alegerile locale, pentru șefia Consiliului Județean Constanța, în anul 2020, din partea PNL, în fața lui Felix Stroe, liderul PSD Constanța.
Florin Mitroi, primarul din Valu lui Traian, va candida din partea liberalilor pentru șefia Consiliului Județean Constanța. Din partea Alianței Dreapta Unită (USR – Forța Dreptei – PMP) va candida Claudiu Palaz, în timp ce omul de afaceri Mohammad Murad este opțiunea AUR pentru Consiliul Județean Constanța. PSD nu a anunțat, momentan, oficial, candidatul.
Ne bucurăm că ne citești!
Dacă vrei să ne și susții:





