Lucrările de la spitalul “Mama și Copilul”din Constanța au ajuns la 52%, susține Consiliul Județean/ Proiectul finanțat prin PNRR trebuie finalizat până în vară

spitalul mama și copilul constanta spitalul mama și copilul constanta
sursa foto: Facebook/ Consiliul Județean Constanța

Lucrările pentru construcția spitalului “Mama și Copilul” din Constanța au ajuns la 52%, transmit reprezentanții Consiliului Județean Constanța. Proiectul în valoare de aproape 1 miliard de lei este finanțat prin Programul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Proiectul ar trebui finalizat până la 30 iunie 2026.

Reprezentanții CJC susțin că până în prezent au fost realizate 3 niveluri de subsol, parterul și opt etaje. “Lucrările de execuție continuă pe șantier conform programului de execuție iar plățile sunt la zi”, adaugă Consiliul Județean Constanța.

Au mai fost semnate 30 de contracte în valoare totală de aproximativ 29 de milioane de euro pentru dotările medicale din noul spital, potrivit CJC. 

Ordinul de execuție a lucrărilor a fost emis la finalul anului 2024, după ce cu un an în urmă a fost semnat contractul pentru proiectare și execuție. 

Cum va arăta noul spital

sursa foto: Facebook/ Consiliul Județean Constanța

Proiectul prevede construirea unei unități sanitare noi, cu o suprafață construită de 3.500 metri pătrați, potrivit Consiliului Județean Constanța. Clădirea va avea un regim de înălțime de 3 etaje subsol, parter, 8 etaje medicale și un etaj tehnic, oferind astfel un total de 350 de paturi, dintre care 232 pentru spitalizare continuă, 79 pentru spitalizare de zi și 39 pentru secția ATI. De asemenea, vor fi 2 blocuri operatorii, unul pentru Obstetrică/Ginecologie și unul pentru Chirurgie Pediatrică, precum și 2 unități de primire urgențe (UPU Pediatrie și UPU Obstetrică/Ginecologie). Noua unitate va oferi și facilități moderne, inclusiv echipamente IT de ultimă generație și 110 locuri de parcare, mai susține CJC.

  • Amalia Potinteu este studentă în anul I la Facultatea de Litere, specializarea Jurnalism, în cadrul Universității ”Ovidius” din Constanța.

Ne bucurăm că ne citești!

Dacă vrei să ne și susții:

Add a comment

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.