Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri dimineață, că o dronă a fost doborâtă în spațiul aerian al României de un pilot de pe un avion F16. Drona a fost lovită deasupra unei zone nelocuite, potrivit președintelui.
- „Am avut o dronă în spațiul aerian. Ea a fost doborâtă în urmă cu câteva minute, în jurul orei 11. De către un pilot românesc de pe un F16. Important de subliniat e că zona era nelocuită,. Ăsta a fost și motivul pentru care a putut să tragă de sus în jos și acum sunt echipele instituțiilor care anchetează toate detaliile legate de incident”, a declarat președintele.
UPDATE 11:57- Prefectul județului Buzău, Leonard Dimian, la Digi24.
- „Drona a fost doborâtă deasupra județului Buzău, iar resturile au căzut lângă Padina. Este o zonă nelocuită în totalitate. Oamenii au fost atenționați de Inspectoratul pentru Situații de Urgență. Din informațiile pe care le am, nu au fost pagube de niciun fel. Acum sunt în drum spre zona respectivă pentru a vedea unde a căzut drona. Este o zonă agricolă între Padina și Pogoarele. Este o zonă unde oamenii au recolte de grâu. Dacă ar fi fost oameni pe câmp în acel moment, aș fi știut deja. Nu au fost oameni acolo”, a spus prefectul.
UPDATE 11:50 Ministrul Radu Miruță a transmis mai multe detalii despre incident, într-o postare pe Facebook:
- „În această dimineață, sistemele de supraveghere ale MApN au detectat o țintă aeriană care a intrat în spațiul aerian al României. Au fost activate imediat procedurile de intervenție, fiind ridicate de la sol aeronave Eurofighter Typhoon ale Forțelor Aeriene Italiene, aflate în misiune de Poliție Aeriană sub comandă NATO. La scurt timp, s-a decis la nicel national ridicare a încă 2 aeronave românesti F16, cărora li s-a dat autorizare de tragere. După monitorizarea și urmărirea țintei, un avion F-16 al Forțelor Aeriene Române a angajat drona și a doborât-o deasupra unei zone nelocuite din județul Buzău. În paralel, au fost puse în aplicare toate măsurile de protecție a populației. Acesta este motivul pentru care am susținut constant că România trebuie să investească în apărarea aeriană, în capabilități antidronă și în modernizarea Armatei. Amenințările de astăzi nu mai seamănă cu cele de acum zece ani, iar responsabilitatea noastră este să fim pregătiți înainte ca ele să devină crize”, a transmis ministrul interimar al Apărării.
UPDATE 11:44 Ministerul Apărării Naționale a transmis un comunicat.
„O aeronavă F-16 a Forțelor Aeriene Române din Baza 86 Aeriană de la Fetești, aflată vineri, 24 iulie, în misiune de monitorizare și urmărire a unei drone intrate în spațiul aerian național, a angajat ținta aeriană cu o rachetă și a doborât-o deasupra unei zone nelocuite, în apropiere de localitatea Padina, județul Buzău. Sistemul de supraveghere radar al MApN a detectat luni, 20 iulie, la ora 09.39, o țintă aeriană la o distanță de aproximativ 20 km Est de Sulina. Două aeronave de luptă Eurofighter Typhoon ale Forţelor Aeriene Italiene din Baza 57 Aeriană Mihail Kogălniceanu și două aeronave de luptă F-16 ale Forțelor Aeriene Române din Baza 86 Aeriană de la Fetești, aflate în Serviciul de Luptă Poliție Aeriană, au decolat la ora 09.48, respectiv 10.56, pentru monitorizarea situației. Echipe ale MApN au fost trimise la fața locului pentru monitorizarea si analizarea situației. Vom reveni cu informații actualizate imediat ce acestea vor fi disponibile.”

Este prima oară când o dronă este doborâtă de aviație în România.
- „În această dimineață, în jurul orei 11:00, un pilot român de pe un avion F-16 a doborât o dronă care a intrat în spațiul aerian al țării noastre. Zona era nelocuită, astfel încât pilotul a putut să tragă fără să existe niciun fel de risc. În prezent, echipele instituțiilor cu atribuții cercetează zona pentru a veni cu toate detaliile despre incident”, a transmis președintele Dan, într-o postare pe Facebook.
Conform unor surse G4Media, drona a fost lovită deasupra județului Buzău, în zona Padina Pogoanele.
În ultima oră mai multe mesaje Ro Alert au fost emise în județe din sud estul țării – Buzău, Ialomița, Călărași, Tulcea, Galați – care avertizau că e posibil ca obiecte să cadă din cer.
știre în curs de actualizare
Ne bucurăm că ne citești!
Dacă vrei să ne și susții:




