
Tinerii sunt din ce în ce mai puțin fericiți decât generațiile mai în vârstă, deoarece suferă „echivalentul unei crize de la jumătatea vieții”, potrivit unei cercetări la nivel mondial, în timp ce unul dintre medicii americani de top a avertizat că „tinerii se luptă cu adevărat”, scrie The Guardian.
Dr. Vivek Murthy, chirurg general al SUA, a declarat că a permite copiilor să folosească rețelele de socializare este ca și cum le-ar da medicamente a căror siguranță nu a fost dovedită. El a spus că eșecul guvernelor de a reglementa mai bine social media în ultimii ani a fost „o nebunie”.
El a vorbit pentru The Guardian despre noile date care au dezvăluit că tinerii din America de Nord sunt acum mai puțin fericiți decât cei mai în vârstă, aceeași schimbare „istorică” fiind așteptată să urmeze și în Europa de Vest.
Scăderea bunăstării în rândul tinerilor sub 30 de ani a scos SUA de pe lista primelor 20 de națiuni cele mai fericite, a dezvăluit Raportul Mondial al Fericirii 2024.
După 12 ani în care persoanele cu vârste cuprinse între 15 și 24 de ani au fost măsurate ca fiind mai fericite decât generațiile mai în vârstă din SUA, tendința pare să se fi inversat în 2017. De asemenea, diferența s-a redus și în Europa de Vest și se crede că aceeași schimbare ar putea avea loc în următorii un an sau doi.
Murthy a descris concluziile raportului ca fiind un „semnal de alarmă că tinerii se confruntă cu adevărat cu dificultăți în SUA și acum din ce în ce mai mult în întreaga lume”. El a spus că încă așteaptă să vadă date care să demonstreze că platformele de socializare sunt sigure pentru copii și adolescenți și a cerut o acțiune internațională pentru a îmbunătăți legăturile sociale în viața reală pentru tineri.
World Happiness Report, un barometru anual al bunăstării în 143 de națiuni coordonat de Wellbeing Research Centre al Universității Oxford, Gallup și Rețeaua de soluții pentru dezvoltare durabilă a ONU, a arătat „scăderi deconcertante [în ceea ce privește fericirea tinerilor], în special în America de Nord și în Europa de Vest”, a declarat profesorul Jan-Emmanuel De Neve, director al Wellbeing Research Centre și editor al studiului.
În final, majoritatea dintre cele mai fericite țări din lume, potrivit raportului Oxford, rămân în Europa de Vest și America de Nord, arată CNN, primele cinci locuri fiind ocupate de Finlanda, Danemarca, Islanda, Suedia și Israel. Ultimele locuri, în schimb, sunt ocupate de către Congo, Sierra Leone, Lesotho, Liban și Afganistan.
Conform raportului, disponibil pe site-ul oficial al World Happiness Report, România se află pe locul 32 din cele 142 de țări analizate.
Ne bucurăm că ne citești!
Dacă vrei să ne și susții:



