
Cultura: O nouă modă la Constanța
Constanța ultimilor 15 ani s-a remarcat, dincolo de o conducere politică și administrativă autocratică, de o dezvoltare economică mult redusă față de potențialul orașului, de o adâncire abruptă a diferenței dintre cei puțini bogați și cei mulți săraci (în special asistați social) și printr-un puternic fenomen ce poate fi rezumat, fără să greșim, ca fiind un „genocid cultural“.
Astăzi, cel mai vechi oraș din România, un loc unde istoria pulsează oriunde ți-ai îndrepta pașii, deține, poate, unul dintre cele mai ruinate și uitate patrimonii istorice și culturale din țară. (Ne referim aici la patrimoniul muzeal, monumente istorice, viață culturală etc)
Timp de 15 ani, prea puțini, având o voce prea slabă, au atras atenția și au amendat viziunea administrației locale ce a lăsat cultura constănțeană la periferia intereselor comunității.
Însa Constanța anului 2015 a trăit brusc și alert un fenomen greu de prezis pentru urbea de la malul mării.
La un semn profetic, parcă, ce a coincis cu arestarea preventivă a primarului Radu Mazăre, din primăvara anului 2015, întreaga societate constănțeană a strigat într-un glas: Vrem cultură!
Putere politică, opoziție politică, șefi de instituții, mass-media, oengiști și universitari, toți laolaltă au găsit, în străfundul conștiinței, dragostea pentru istorie și cultură și au început o cursă militantă pentru dezvoltarea acestora. Două momente au fost concludente pentru noua modă culturală din Constanța, acest trend ce zvârcolește in inimile liderilor autohtoni din toate segmentele.
Primul dintre ele, mesajul dat de fostul viceprimar Decebal Făgădău prin fotografia postată pe Facebook care arăta o tânără corpolentă călărind o statuie de pe faleza Consțanței. Îndemnul era clar: o nouă viziune îndreptată către cultură.
Cei 15 ani de genocid trebuie șterși.
Animați de îndemnul noului lider local, un al doilea episod s-a consumat la mijlocul lunii mai: o conferință susținută de șefa Asociației de Promovare și Dezvoltare Turistică Aqua Magic, asociație ce se ocupă de un complex dedicat în exclusivitate distracției, a reunit la aceeași masă intelectuali, universitari, șefi din turism, presă, societate civilă. Conferința decreta startul unei noi epoci: îndreptarea către turismul albastru, cultural și istoric, care să-l balanseze pe cel „roșu“, zic eu, reprezentat de turism sexual, de dezmăț.
Această simțire ce pătrunde în adâncul inimilor constănțenilor în 2015 este de bun augur și, așa cum se știe foarte bine, niciodată nu este prea târziu.
Însă, o întrebare pertinentă s-ar pune astfel: această schimbare de viziune nu se întâmplă prea brusc?
Ba bineînțeles că da. Și, cu siguranță, nu se întâmplă din nevoia de cultură a celor care astăzi decretează noua viziune a Constanței. Toți aceștia au fost în funcții de conducere în cei 15 ani în care cultura a fost măcelarită.
Mai mult, toți aceștia au legitimat în mod activ, sau pasiv, prin neimplicare, viziunea administrației locale de a încuraja, eminamente, turismul de distracție. Astăzi se încearcă a fi cârpite toate distrugerile trecute cu vederea din ultimul deceniu.
Aceeași oameni care au distrus, astăzi se erijează în cei care vor să construiască.
A fost nevoie de 15 ani de orgii culturale pentru ca astăzi să se dea semnalul unei reconstrucții. Cel mai trist este, însă, că această nouă viziune nu vine pe fondul unor mișcări vizibile în cadrul societății, a unei comuniuni durabile care să preseze și să propage valori istorice și culturale, ci doar în urma unui eveniment de ordin politic și administrativ: arestarea lui Radu Mazăre.
Iar această atitudine a societății constănțene (intelectuali, universitari, politicieni, șefi de instituții) este foarte periculoasă pentru viitor. Ce se va întâmpla dacă un nou lider politic va da un semnal în sens invers, de îndepărtare de la valorile istorice și culturale? Oare constănțenii obișnuiți cu supunerea se vor alinia în urma lui?
Ne bucurăm că ne citești!
Dacă vrei să ne și susții: