Trei spectacole de teatru au fost puse în scenă la Costinești, în cadrul proiectului „Stagiune de teatru în localitățile județului”

sursa foto: Inquam Photos/ Octav Ganea
afis stagiune de teatru

În perioada 18-20 Octombrie 2023, la Costinești au avut loc 3 spectacole de teatru pentru toate vârstele: „LUMEA POVEȘTLOR”, „DECIZIA FINALĂ E LA TINE” și „PLATA BIRULUI”. Intrarea a fost liberă.

În data de 18 Octombrie 2023, începând cu orele 11:00, a avut loc spectacolul pentru copii „LUMEA POVEȘTILOR”, un spectacol interactiv care îndeamnă copilașii să interacționeze cu personajele din poveștile românești, dar și să participe prin dans și cântec. Acesta se adresează copiilor cu vârste cuprinse între 3 și 12 ani, dornici de distracție, de voie bună și interacțiune. În „LUMEA POVEȘTILOR” apar personajele îndrăgite de cei mici, personaje din poveștile românești, precum: Ursul păcălit de vulpe, Ileana Cosânzeana și Făt-Frumos și Punguța cu doi bani.

În data de 19 Octombrie 2023, începând cu orele 11:00, tinerii au putu să vizioneze un spectacol Teatru Forum „DECIZIA FINALĂ E LA TINE”. Acesta este un spectacol destinat în mod special adolescenților, tema socială fiind abandonul școlar în rândul mamelor minore.

În data de 20 Octombrie 2023, începând cu orele 17:00, locuitorii din Costinești au putut să vizioneze spectacolul de comedie „PLATA BIRULUI”. Este un spectacol destinat tuturor, adulților, tinerilor și copiilor. Acțiunea se învârte în jurul Vasilicăi, o femeie modestă din mediul rural care intră în conflict cu priciptorul, ajuns la casa ei pentru a-i cere să-și plătească taxele la stat. Totul se transformă într-o mare comedie apetisantă, care amuză publicul datorită situațiilor prin care trece tanti Vasilica.

„Stagiune de teatru în localitățile județului” este un proiect organizat de Asociația culturală pentru tineret și copii Art Theatre, și realizat cu sprijinul Consiliului Județean Constanța.

Ne bucurăm că ne citești!

Dacă vrei să ne și susții: