România a lansat o campanie pentru a pune capăt confuziei care se face între capitala sa, Bucureşti, şi capitala Ungariei, Budapesta, notează Euronews, citat ce www.rador.ro.
Cele două capitale au fost adeseori încurcate una cu alta, de cele mai multe ori de personalităţi ale muzicii, precum Michael Jackson, Iron Maiden, Lenny Kravitz, Ozzy Osbourne şi chiar Metallica. În 2012, 400 de fani ai echipei de fotbal Atletic Bilbao s-au dus la Budapesta în loc să se ducă la Bucureşti pentru a-şi susţine echipa în finala Ligii Europene.
„Da, Iron Maiden şi-a început concertul la Bucureşti cu o urare sonoră: ‘Bine te-am găsit, Budapesta!’. De asemenea, există o înregistrare de cinci minute pe YouTube în care Ozzy Osbourne are dificultăţi în a face diferenţa între Bucureşti şi Budapesta. Şi lista poate că continue. Adevărul este că fiecare român ştie o poveste cu cineva care a încurcat Bucureştiul cu Budapesta, şi pot să spun că uneori chiar şi momentele haioase rănesc un pic ego-ul românilor în această chestiune”, a declarat Cătălin Dobre, director executiv la McCann, Bucureşti. După decenii de discreţie faţă de confuzia celebrităţilor şi a altor turişti, Bucureştiul a decis în sfârşit să pună capăt acestei încurcături, mai ales că la Bucureşti urmează să concerteze din nou trupa Iron Maiden.
Mai multe informații pe www.rador.ro
- VIDEO Mina marină descoperită pe plaja Sfântul Gheorghe a fost distrusă - 26 ianuarie 2023
- Președintele Israelului: “Antisemitismul și negarea Holocaustului încă există/ Distanța dintre o postare pe Facebook și distrugerea pietrelor funerare într-un cimitir este mai scurtă decât ne-am putea imagina” - 26 ianuarie 2023
- Directorul politic al lui Viktor Orban afirmă că presa de la Budapesta este controlată în proporție de 50% de stat: Cine domină mass-media dintr-o anumită ţară, domină gândirea acelei ţări, iar prin asta, şi ţara în sine - 26 ianuarie 2023