Geamia Hunkiar, cel mai vechi lăcaș de cult musulman din Constanța și unul dintre cele mai importante monumente istorice ale municipiului va fi renovat cu sprijinul Agenției de Cooperare și Coordonare Turcă – TIKA – România, anunță agenția de presă QHA.
Potrivit declarațiilor coordonatorului TIKA, Ahmet Daștan, pe lângă toate celelalte investiții pe care agenția le are în plan în România se numără și renovarea Geamiei Hunkiar. Daștan a precizat pentru QHA că lăcașul este unul deosebit de important pentru comunitatea musulmană din Dobrogea, formată în cea mai mare parte din etnici tătari și turci, dar este și un obiectiv turistic important atât pentru promovarea Constanței, cât și pentru promovarea valorilor identitare ale musulmanilor.
Geamia Hunkiar este monument istoric de categoria A și face parte din „Octogonul Confesional“ al Peninsulei.
Citește istoria Geamiei Hunkiar aici.
- Primăria Constanța a fost amendată de Garda de Mediu pentru că a tăiat mai mulți tei sănătoși de pe Bulevardul Ferdinand - 28 martie 2023
- Sala Sporturilor „Vasile Dîba” din Jurilovca va fi inaugurată pe 1 aprilie/ Valoarea investiției, aproximativ 10 milioane de lei - 28 martie 2023
- Incendiu la o stână de oi în apropiere de Măcin/ O sută de animale au murit - 28 martie 2023