Show la München în deschiderea EURO 2024: Germania spulberă naționala Scoției cu 5-1

sursa foto: Facebook/ EURO 2024

Campionatul European de fotbal a debutat, vineri, la München, cu meciul de deschidere dintre Germania, țara gazdă și Scoția, din prima etapă a grupei A. Meciul s-a încheiat cu scorul de 5-1, după o prestație de zile mari a băieților antrenați de Julian Nagelsmann.

Partida a fost clar dominată de nemți, care au început în ofensivă. Au fost numeroase ocazii încă din primele minute ale meciului. Superstarul de la Bayern Leverkusen, Florian Wirtz, a deschis scorul pentru gazdele turneului încă din minutul 10.

Jamal Musiala a făcut 2-0 pentru Germania în minutul 19. Nemții au intrat la cabine cu 3-0, după ce, la finalul primei reprize, Kai Havertz l-a învins de la 11 metri pe portarul Angus Gunn, iar scoțianul Ryan Porteous a văzut cartonașul roșu și a lăsat astfel echipa Scoției în inferioritate numerică pentru repriza secundă.

Forța ofensivă a Germaniei nu s-a oprit nici în repriza secundă, iar după nenumărate ocazii la poarta scoțienilor, Fullkrug a reușit să marcheze, în minutul 68, al patrulea gol al nemților cu un șut fabulos plasat în vinclul porții. Tot Fullkrug a reușit opt minute mai târziu să înscrie din nou, însă atacantul Borussiei Dortmund s-a aflat în poziție de offside.

Scoția a înscris golul de onoare în minutul 87 prin prisma unei erori a fundașului german Antonio Rudiger care a trimis mingea în propria poartă.

Emre Çan a stabilit scorul final al partidei, 5-1, cu un șut superb din afara careului, în minutul 93, la ultima fază a meciului.

După această victorie categorică a echipei gazde, Germania se clasează pe primul loc în grupa A, iar situația arată astfel: