David Popovici, campion național la 200 m liber

sursa foto: Facebook/ David Popovici

David Popovici, legitimat la CS Dinamo, a obținut joi, în a doua zi a Campionatelor Naționale de înot pentru seniori, tineret și juniori de la Otopeni, medalia de aur la proba de 200 m liber cu timpul de 1 minut și 45,10 secunde.

Acesta a fost urmat de Mihai Gergely (CSM Constanța) care a obținut un timp de 1 minut și 51,27 secunde, iar pe locul trei s-a clasat Robert Andrei Badea (CSA Steaua București) cu un timp de 1 minut și 51,86 secunde.

David Popovici se calificase în urmă cu o zi la proba de 200 m liber, cu cel mai bun timp, 1 minut și 47,41 secunde. Următorul clasat a fost Nandor Nagy, legitimat la CSS Hunedoara, cu 1 minut și 52,27 secunde.

De asemenea, a câștigat miercuri, în prima zi a Campionatelor Naționale de înot de la Otopeni, medalia de aur la proba de 50 m liber, cu un timp de 22,27 secunde. În urma acestuia s-au clasat George Rațiu (CSU Cluj), care a obținut 22,43 secunde, și Patrick Dinu (CSM Constanța), cu 22.76 secunde.

Fostul campion mondial și european la 100 m și 200 m liber, va mai participa la Naționalele de la Otopeni la probele de 400 m liber (20 aprilie) și 100 m liber (21 aprilie).

David Popovici va fi prezent la ediția de vară a JO 2024, care va avea loc la Paris între 26 iulie și 11 august.